Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

SZKOŁA PODSTAWOWA W DOBROWIE

Narodowe czytanie w Szkole Podstawowej w Dobrowie

   7 września 2022 roku w Szkole Podstawowej w Dobrowie odbyło się Narodowe czytanie. W tym roku były to ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. To już 10. edycja tego przedsięwzięcia.

W 2012 roku z inicjatywy ówczesnego prezydenta, Bronisława Komorowskiego, po raz pierwszy czytano fragmenty ,,Pana Tadeusza” A. Mickiewicza. Wówczas przypadała 200 rocznica II Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Rok później zaproponowano fragmenty dzieł A. Fredry. Kolejna edycja to czytanie Trylogii H. Sienkiewicza. W roku 2015 z inicjatywy prezydenta A. Dudy przedstawiono krótszą adaptację ,,Lalki” B. Prusa. Do piątej edycji Narodowego czytania Polacy w głosowaniu wybrali ,,Qvo vadis” H. Sienkiewicza. W 2017 czytano ,,Wesele” S. Wyspiańskiego, zaś rok później przypadała setna rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wybór padł na ,,Przedwiośnie” S. Żeromskiego. W 2019 roku, podczas ósmej odsłony Narodowego czytania wybrano utwory, których wspólnym mianownikiem była polskość. Rok później czytano ,,Balladynę” Słowackiego. W roku ubiegłym włączyliśmy się do akcji z ,,Moralnością pani Dulskiej” G. Zapolskiej.

W akcji Narodowego czytania w tym roku uczestniczyli zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Wybrane ballady prezentowały: M. Hołota, H. Pańpuch, A. Kapusta, H. Dziedzic i W. Szwec.